Az utolsó útunk hármasban.
Mivel nyáron, mindenidős kismamaként már nem lett volna lehetőségünk messzire utazni - márpedig nyár nem telhet el nyaralás nélkül -, kénytelen voltam előre hozni az éves kiruccanást. Olyan úticélt kerestünk, ahol már májusban is meleg van. És a legfontosabb indok: Jordánia volt az egyetlen ország ekkor, ahova 2 covid oltással is be lehetett utazni. Bingó. Jordánia már régóta a bakancslistám elején állt. Na meg egyébként is, két pici gyerekkel már biztosan macerásabb lenne eljutni ide, gondoltam én.
A repjegyeket utolsó pillanatban vadásztam. 3 hetünk volt megszervezni az utazást. 28 hetes várandós voltam, még éppen beleestem abba a "korba", hogy felengedjenek a gépre. Az utasbiztosításnál azért már kellett figyelni, a legtöbb biztosító csak a 27. hétig vállal felelősséget kismamákra.
Legalább annyira izgultam, mint eddig bármelyik gyerekes utazásunkkor, ha nem jobban. Mit fog ott csinálni egy 2 éves? Ez ugyanis nem egy bababarát út. Nem kerestem bababarát szállásokat, sem gyerekprogramokat, játszótereket. Egyszerűen úgy terveztem mindent, mint ha csak ketten utaznánk, gyerek nélkül, a saját bakancslistás pontjainkkal. Minden nap új szállással, sok sok autós utazással. És természetesen szigorúan csak kézipoggyásszal, 9 napra.
Az egyetlen, amire figyeltem, hogy lehetőleg mindig délután utazzunk, hogy a kicsi tudjon aludni az autóban (lelövöm a poént, talán egyszer aludt el, egyszer pedig mire elaludt volna, tönkrement az autó).
Szóval mit is fog csinálni egy gyerek a sivatag kellős közepén? Hogy bírja az egész napos gyaloglást Petrában? És amitől a legjobban féltem, a Holt tenger… hogy várhatom el tőle, hogy ne menjen bele, ne nyúljon a vízbe (majd sós kézzel a szemébe)?
Őszintén, legnagyobb döbbenetemre életünk eddigi legjobb nyaralása lett (igen, vetekszik az 1 hónapos Ázsia körúttal). Nem győztük egész úton emlegetni, mennyivel kevesebbet élnénk meg Jordániából, ha csak kettesben lennénk. Mennyivel tartalmasabb, érzelmesebb és igenis sokkal többet ad ez az út gyerekkel. Mi korábban amolyan "minél többet, minél rövidebb idő alatt" utazók voltunk. Ezt az utat korábban 5 napba zsúfoltam volna. Most a lányunk miatt több időt hagytam magunknak mindenhol. Azt hittem túl sokat. Végül minden egyes nap végén azt kívántuk, bár sokkal több időnk lenne. A semmire. Egyszerűen megélni. És tényleg, a gyermekek olyan apróságokat is észrevesznek, olyan dolgoknak tudnak önfeledten örülni, amiket mi magunk észre sem vennénk. Biztosan csodás élmény lett volna a férjemmel kettesben ülni a sivatagban, a sátrunk előtt, és nézni a naplementét. Helyette azonban életünk LEGJOBB élményét kaptuk, ahogy ott szaladgáltunk önfeledten a végeláthatatlan homokban, rajzoltunk, kergetőztünk, hemperegtünk a forró, sárga homokdűnék közt a lemenő nap sugarai alatt. Hiszen a sivatag nem más, mint egy óriási játszótér, egy homokozó, a kétéves pedig nem is vágyik másra. Ha rajta múlik, napokon át ült volna a homokban. Vagy épp a Holt tengerbe dobálni a kavicsokat, amit fél óra után csak azért hagyott abba, mert mutattunk neki egy kis sótömböt, amit megnyalhatott az ujjával. Majd utána még vagy százszor, hiszen ilyet sosem tapasztalt még. Ugyanígy neki köszönhetjük az élményt, hogy macskát és tevét simogattunk Petrában, bujkáltunk a kanyonban, felmásztunk barlangokba és megismertünk sok kedves embert, hiszen a gyerekeket mindenki imádja, Jordániában is.
És eközben mit evett a gyermek? Pont azt, amit mi. Igyekeztünk minél többféle ételt kipróbálni, és ő mindenből evett. Ahol svédasztal volt, kifejezetten élvezte, hogy végigkóstolhat mindent.
És hogy hol aludt? Pont ott, ahol mi. Otthon is együtt alszunk, itt sem történt máshogy. Semmi gyermekágy vagy babakád. A Petra Bubble Hotel sem egy kifejezetten gyerekes szállás, de csodás élmény volt együtt megtapasztalni, hogy egy hatalmas buborékban élünk, a privát jacuzziról nem is beszélve. Minden pénzt megért, életre szóló élményt adott, pedig szálltunk már meg különleges helyeken.
Közös új kedvencünk lett a mangó dzsúsz és a "Lemon mint", de ételeket is finomabbnál finomabbakat ettünk.
Ha valaki különlegességre vágyik, szeretné megtapasztalni a világ csodáit, mindezt nem túl messze (fapadossal elérhető), egész évben kellemes klímával, csodás ételekkel, biztonságos környezetben, akkor a legtökéletesebb választás Jordánia.
Közlekedés
Nagyvárosok közt elérhető távolsági busz (JETT), városon belül pedig nem drága a taxi, mégis autó bérlését javaslom. Az üzemanyag nem drága, a vezetés biztonságos, a főbb utak (autópályának nem mondanám) viszonylag kis forgalmúak. A GPS offline is tökéletesen működik (mi egész út alatt nem használtunk internetet, csak a szállások wifijét.) A parkolás, úthasználat ingyenes.
A sivatagba a szállásadók saját járművel visznek be, a megbeszélt találkozó ponton kell hagyni az autót.
Érdekességek
Sokan megcsodálták a nevemet és kérdezték, hogy a városról neveztek-e el. Mesélték, hogy az országban (talán környező országokban is) a Petra nevű lányoknak külön utat szerveznek Petrába, ingyen.
Az autó, amit kaptunk, 1000+ kilométerre, hengerfejes volt. Sosem néztek benne vízszintet. De mire ez kiderült… nem kis kaland volt. Épp amikor az 5 órás út végére elaludt volna drága gyermekünk, férjem kiszállt fotózni, majd hatalmas sípolás, MOTORHIBA.
Mikor egy benzinkúton vizet akartunk bele venni, csapvizet adtak (azt sem volt egyszerű csiholni a sivatag közepén, vagy 10 percbe tellt, míg megtelt egy palack). Azt mondták, ez itt alap, ennél többet nem költenek autóra. Egész úton izgultunk, hogy visszaérjünk az autóval és ne hagyjon ott minket a semmi közepén.
Érdemes előre, online beszerezni a Jordan Passt a felnőtteknek (kisgyerekeknek a belépő mindenhova ingyenes, de vízum nekik is kell). Ez magában foglalja a vízum díját és a legtöbb belépőt, beleértve Petrát is. A határon külön sor van a Jordan passal rendelkező és a helyben vízumot vásároló utasoknak. A gyermeknek meg kell venni a vízumot, de nem csinálnak belőle gondot, ha a Jordan pass sorba álltok, a vízumot ott is megvehetitek.
Helyi ételek, amiket érdemes kipróbálni
- hobisz (kenyér)
- manakes (hobisz feltéttel)
- humusz
- falafel
- kebab
- shawarma (gyros)
- arayes (quesadilla)
- mansaf (bárány, rizs)
- Mangó dzsúsz
- Lemon Mint