Hasznos tanácsok kenyai utazáshoz

2024.02.24

Valuta, Vízum, Internet, Közlekedés, Védőoltások, Szúnyogok, Nemzeti Parkok, és minden, amiről jó, ha tudsz egy kenyai utazás előtt. 


Pénz

Usd-t érdemes csak az előre kinézett programokra vinni, de helyszíni foglalás esetén az az is olcsóbb a helyi pénznemben.

Schillingben a legtöbb program, élelmiszer, belépő nagyságrendekkel olcsóbb. ATM-ből érdemes kivenni helyi valutát, a reptéren található automata.

A legtöbb helyen elfogadnak bankkártyát is. A nemzeti parkok belépőit például csak kártyával lehet fizetni.

Mi a 2 hét alatt 240 dollárt költöttünk (programokra és szállásra), azt is fizethettük volna schillingben. Schillinget 100.000 Ft-nak megfelelőt vettünk fel, de jóval kevesebb is elég lett volna. A borravalón és helyben foglalózott programokon kívül tényleg mindenhol lehet kártyával fizetni.


Vízum

Online kell igényelni, akár 8-14 nap is lehet az átfutási idő. 3 hónapra érvényes.

Jól meg kell nézni, hol igényeljük, a hivatalos oldal webcíme .go.ke-re kell, hogy végződjön. Először az E-citizen oldalon szükséges regisztrálni és az útlevélfotónkat feltölteni. A vízumhoz rengeteg információt kell megadni, képeket feltölteni, elég időigényes folyamat.


SIM kártya

Internetezéshez (Uber rendelés pl) a legjobb megoldás egy sim kártya vásárlása.

Lehetőség van e-sim vásárlására is, amit akár előre, interneten megtehetünk, jóval magasabb árért (16,5$). De vehetünk kész Sim kártyát személyesen, a reptéri shopokban vagy a város legtöbb bevásárlóközpontjában.

A legerősebb, legstabilabb internetet a Safaricom szolgáltatja (még ez sem volt mindenhol elérhető). Ugyanazon az áron kevesebb adatot árulnak a többi szolgáltatóhoz képest, de utazásra bőven elég, a legkisebb csomag 10 Gb 10$ vagy 1100 KES.

Mindhárom szolgáltató kirendeltsége 0-24h nyitva áll a reptéren.


Vonatjegyek

Új, modern, szupergyors és mindenekelőtt nagyon biztonságos vonat közlekedik Nairobi és Mombassa közt.

Jegyvásárlás: érdemes előre, online jegyet venni, mert a helyek gyorsan fogynak, azonban fontos tudni, hogy jelenleg (2024 január) csak Mpesa-n keresztül (a Safaricom tulajdonában lévő kenyai online pénztárca) lehet fizetni, amihez szükséges kenyai telefonszám/Sim kártya és Mpesa fiók. Hiába volt Safaricom telefonszámunk az út során, Mpesa Fiók nélkül nem tudtunk jegyet venni. A szálloda recepcióján kértünk segítséget a vásárlásban, majd készpénzben odaadtuk az árát. A későbbi vonatútra pedig a terminálon vettünk elővételben jegyeket.

A jegyekhez szükséges az útlevélszám.

Az utazás előtt többlépcsős biztonsági ellenőrzés van, hasonlóan a repüléshez.

A vonatozásról és az első-, másodosztályról a beszámolóban részletesebben írok.


Környezetvédelem

Tilos a műanyag zacskók használata. Vásárláshoz vászontáskát érdemes vinni.


Védőoltások és Malária

Kötelező védőoltás nincs.

Őszintén szólva és nem is szívesen olttatok gyerekeket, de még magunkat sem, így nem éltünk az ajánlottakkal sem.

Gyerekek előtt is figyeltünk rá - habár főként utcai árusoknál ettünk -, hogy nagy forgalmú helyeket válasszunk. Most még nagyobb hangsúlyt fektettünk rá, hogy kizárólag felkapott helyeken, népszerűbb szállodák éttermében együnk, ezzel is elkerülve a rossz minőségű vagy kevésbé friss ételekkel elkapható betegségeket. Érdemes figyelni a csapvízre, az ezzel mosott gyümölcsöket, csapvízből készült szörpöket és jégkockát elkerülni.

Az egyetlen, amitől talán tartok, illetve sokan védekeznek ezekben a térségekben ellene, az a sárgaláz és a Malária. Mindkettő szúnyogok által terjesztett betegség.

Malária ellen nincs védőoltás. Gyógyszer van, amit az utazás alatt és után kell szedni. Nagyon erős készítmény, súlyos, a többséget érintő mellékhatásokkal. Nem tudom, hogy gyerekeknek adható-e, de én nem mérgezném őket és magunkat sem ilyen erős szerrel, az utazást megnehezítő mellékhatásokról (émelygés, fejfájás, rosszullét, depresszió a leggyakoribbak) nem is beszélve.

Helyette, ahogy sok tapasztalt utazó is javasolja, inkább a szúnyogok ellen védekeztünk.


Szúnyogriasztó szerek

Trópusi szúnyogok esetében az egyetlen fontos szempont a DEET tartalom. Mindenképpen ezzel a hatóanyaggal rendelkező szert válasszunk.

Nemzetközi ajánlások szerint trópusi szúnyogok ellen a 30-50%-os DEET tartalom már hatásos, de sokan esküsznek az ennél is magasabb, akár 90%-os DEET tartalomra. Ilyen magas hatóanyagtartalom mellett azonban többen számoltak be égési sérülésekről, fájdalmas bőrről, sőt volt, akinek a szemüvegéről is lemarta a festéket, ahogy az orrával érintkezett. Egyes országokban be is tiltották a 30% feletti DEET tartalmú szereket.

Ezek tükrében döntöttünk saját részünkre a 30%-os DEET tartalom mellett, ami már hatásosnak bizonyul, de még az elfogadható határértéken belül van (ezt sem szívesen használjuk, de még mindig inkább, mint a gyógyszer).

Gyerekeknek a 10%-os vagy annál hígabb készítményeket ajánlják. Arról a mai napig különböző információk fellelhetők, hogy 2 éves kor alatt egyáltalán használható e a szer.

Mivel itthon a gyerekeknek ajánlott szúnyogirtókban egyáltalán nem használatos a DEET, egy német oldalról rendeltünk nekik 10%-os készítményt. Ezt a márkát az oltóközpontokban is biztonsággal ajánlják. Őket csak a Nemzeti Parkok területén kentük, ahol a ruha nem fedte őket máshol nappal nem találkoztunk rovarokkal.

Mi sem mutatja jobban, mennyire erős szer a Deet, hogy miután a gyerekek kezét lekentük a rovarirtóval, egy órával később, mikor fürdeni indultunk a medencébe és ráadtuk a karúszót, annak a belsejéről a teljes minta feloldódott és a gyerek karjára került. És ez csak 10%-os volt.

Ruhára ajánlják még a petmethrintartalmú szereket. Ez szintén egy nagyon erős hatóanyag, több felhasználási területen már betiltották, valamint a külföldi egészségügyi oldalakon is felhívják rá a figyelmet, hogy a gyerek bőrével, kezével ne érintkezzen, az arcához ne érjen. Ezt egy kisgyereknél esélytelen kivédeni, akár a saját ruhámra fújva - ha az ölemben van, mellkasomon alszik - szintén veszélyes lehet, így ezzel sem éltünk.

Végül egyedül én szereztem pár szúnyogcsípést, az első éjszakán Nairobiban. Onnantól jobban figyeltünk rá, hogy ne hagyjuk nyitva éjjelre az ablakokat. Nairobiban egyébként alacsony a Malária kockázata, mivel a város magasan fekszik, távol a veszélyesnek mondható vizektől.


Helyi iskola meglátogatása

Az iskola itt januártól novemberig tart, ezalatt az időszak alatt van lehetőség látogatásra. Érdemes vinni ceruzát, tollat vagy lehet venni helyben füzetet, vonalzót, számológépet, játékot a gyerekeknek.

A látogatásunkról részletesen írok a beszámolóban.



Hogyan válasszunk Nemzeti parkot?

Maasai Mara

A legnagyobb Nemzeti park. Sokan emiatt érkeznek az országba, némelyek esküsznek rá, hogy aki ezt nem látta, az semmit sem látott.

A nemzeti park füves, lankás, így könnyű észrevenni az állatokat. Mind az 5 nagy vad megtalálható. Ellenben tudni kell, hogy hatalmasak a távolságok, rengeteget kell autóban ülni, a táj egyhangú, nem túl izgalmas.

Kisgyerekkel ezt azért is hamar elvetettük, mert mindkét nemzetközi repülőtértől messze van, Nairobiból 6 óra autóút. Kisrepülővel is megközelíthető, azonban annak az ára oda-vissza egy 4 tagú családra borsos lenne.


Nairobi nemzeti park

A világon egyedülálló, a város peremén elhelyezkedő nemzeti park. A háttérben a felhőkarcolók érdekes látványt nyújtanak. Kis területe miatt könnyen bejárható, a nagyvadak többsége itt is megtalálható. Annak, akinek kevés az ideje, vagy gyors ízelítőt szeretne az állatvilágból, tökéletes választás. Sok helyen javasolják, hogy ha van időd-lehetőséged meglátogatni egy nagyobb parkot, felesleges ide is ellátogatni. Én úgy gondolom, minden parknak megvan a maga egyedi szépsége, mindegyiket másért érdemes felkeresni. Nekünk végül ez a park nyerte el leginkább a tetszésünket, fel napot töltöttünk itt, ezalatt tízszer több állatot láttunk itt, mint a 3 napos szafarin összesen. A táj változatos, vannak itatók, folyók, lankás puszták, buja erdők és az én kedvenceim, a lapos tetejű fák.


Amboseli

A második Nairobihoz legközelebbi park. Különlegessége, hogy a háttérben jó idő eseten látszódik a Kilimanjaro. Az elefántok hazájának mondják, ugyanis amerre megyünk, mindenfelé elefántcsordákba botlunk, a táj lankás, kevés a bokor, így könnyű kiszúrni az állatokat.

Ajánlott szállasok:

  • Luxus: OlTukai Lodge (van játszóház), Ambosolei Serena Lodge, Amboseli Sopa Lodge
  • Budget: AA Lodge


Tsavo East, Tsavo West

Tsavo Nemzeti park az ország legnagyobb parkja, mely 2 részből áll. Ha csak az egyikre lenne időnk, hogyan válasszunk?

Tsavo East-en több az állat, a beszámolók szerint könnyebb őket megtalálni a természeti adottságoknak köszönhetően. Ennek ellenére, mikor mi itt voltunk, a csapadékos időszak után, olyan hatalmas bokrok voltak, amik miatt impalákon kívül egyetlen állatot sem sikerült látnunk. A sofőrünk szavaival élve, itt igazi kihívás állatot látni, ugyanis lehet, hogy ott az oroszlán tőlünk pár méterre, de ha a bokrok takarják, mit sem érünk vele. Ennek ellenére a táj szépsége, a vörös talaj, a lapos tetejű fák, a hangulata utánozhatatlan, így nem bántuk meg, hogy ide is ellátogattunk.

Tsavo west ennél is jóval bozótosabb, az állatok még könnyebben megbújnak. Mégis ellenére sokakat vonz ez a park a különleges szállásaival, mint a világon egyedülálló Salt Lick Safari Lodge és a csodálatos Kilaguni Serena Lodge, melyek alatt száraz időben gyakran látni testközelből állatokat az itatóknál.


Öltözék

Érdemes elkerülni a kék és fekete ruhákat, mivel az vonzza a cecelegyeket, valamint a terepmintás öltözetet, mivel az esetenként a katonaságra utal.

A leggyakoribb a khaki, zöld és barna ruházat a nemzeti parkokban.

Az élénk színek itt szintén nem javasoltak az állatok miatt.