Kenya 1. rész - NAIROBI felfedezése

2024.02.24

Az első napokban etettünk zsiráfokat, részt vettünk egy tradicionális törzsi táncbemutatón, élveztük a gyerekbarát Airbnb szállást, meglátogattuk a helyi szupermarketet és belevágtunk életünk legdrágább 3 napjába, egy kalandosnak ígérkező afrikai szafariba, ami nem éppen úgy sikerült, ahogyan azt elterveztük.


Nairobiban először vízum ellenőrzésen estünk át, ami úgy is nagyon sok időt vett el, hogy szinte elsőnek szálltunk le a repülőről.

Még a repülőtéren vettünk fel ATM-ből készpénzt (mindenhol jobban megéri ezzel fizetni, mint dollárral), valamint vettünk helyi Sim kártyát, hogy legyen internetünk a közlekedéshez. 3 telefontársaság érhető el Kenyában, mindhárom képviselteti magát a reptéren, 0-24 órában. A legnagyobb cég a Safaricom, érdemes őket választani, náluk a legjobb a lefedettség az országban. Árban ugyanannyiba kerülnek, a Safaricom ugyanazon az áron valamivel kevesebb adatforgalmat kínál, de így sem használtuk ki a legkisebb csomag forgalmának negyedét sem. Ez 10$ /1100 KES-be került vagy lehet igényelni E-Sim kártyát 16,5$-ért, ha a telefonunk támogatja ezt a megoldást. 

Transzferünket a pár nappal későbbre foglalt szafari ára tartalmazta, ők vártak minket a reptéren táblákkal, majd vittek a szállásunkra.

Szállást a Bookingon és Airbnb-n kerestem, lehetőleg minél közelebb a reptérhez a hajnali érkezés, majd az éjszakai indulás miatt. Mindenképpen apartmant szerettem volna, hogy el tudjuk látni magunkat helyben, ugyanis az első napra nem terveztem mást, csak pihenést. Mindkét szálláskereső oldalon ugyanazokat a lakásokat találtam, a szállásadók azonban egyértelműen az Airbnb-t javasolják, szerintük az megbízhatóbb (ezt a mi példánk is bizonyítja majd az utolsó napunkon…). Nagyon sok szép apartman található pár kilométeren belül, hasonló kondíciókkal, jó árakon, öröm volt válogatni. A legtöbb lakás az Apple Tree Apartments komplexumban található, amely egy hatalmas társasházrendszer, szuper játszótérrel, medencével, kisbolttal és étteremmel, és ehhez jött a nemzeti parkra nyíló kilátás. Tökéletes. Az utazás első és utolsó napjaira is ide foglaltam szállást, két különböző lakásba.

A vendéglátónk nagyon kedves volt, előzetes egyeztetés alapján bevásárolt nekünk reggelire. Az étterem reggel 7-től este 7-ig tart nyitva, nem nagy választékkal, de nagyon finom ízekkel és alacsony árakkal (1000 Ft körül egy főétel). A gyerekek pedig a játszóteret imádták. 


Nairobi

Első napra az éjszakai utazás miatt nem terveztem mást, csak sok alvást, pihenést, valamint ellátogatni a közeli Gateway mall bevásárlóközpontba (Uberrel) beszerezni olyan alapvető dolgokat, mint pelenka és zsepi, mert ezek sok helyet foglaltak volna a csomagban, valamint vizet és némi elemózsiát venni az első napokra, reggelire, vacsorára. A maradék időben gondoltam belakjuk a szállást, a gyerekekkel kipróbálunk minden utazós játékot, akklimatizálódunk és felfedezzük a játszóteret a szálláson. És ami a legfontosabb, élvezzük a pazar Parkra nyíló panorámát a teraszunkról. A nap pontosan így telt. Nem jellemző ránk az ilyen semmittevés, de most kifejezetten jól esett. Amikor beléptünk a bevásárlóközpontba és telepakoltam a kosarunkat finomabbnál-finomabb helyi gyümölcsökkel, ételekkel, akkor éreztem igazán, hogy megérkeztünk. Pontosan ezt kívántam az első napokra magunknak, együtt lenni, enni, kóstolni és élvezni, hogy itt lehetünk.

Első teljes éjszakánkon a lányok 13 órát aludtak, nem volt gond az időeltolódással, így a kezdeti 3+3 óra alvás után sikerült kicsit feltöltődniük.

A második napra sem terveztem zsúfolt programot, elsőként a Zsiráf centerbe mentünk.

Egy klasszikus 1 napos Nairobi program a legtöbb turista körében a Zsiráf center, Elefánt rezervátum valamint a Karen Blixen múzeum meglátogatása. Az elefánt farm 1 éve papíron "átkerült" a Nairobi nemzeti park területére, vagyis míg korábban filléres program volt, most a látogatóknak a belépő mellett a nemzeti park 43 dolláros belépőjét is meg kell fizetniük. Ez a program így sajnos nekünk kimaradt, egyébként minden nap 11 órától délig lehet ide ellátogatni és megnézni az etetést, fürdetést.

A Zsiráf center egy kellemes, szépen kiépített hely, ahol zsiráfokat lehet etetni. Érdemes nyitásra menni, mi nyitás után 1 órával érkeztünk, de már csak 2 zsiráf állt a kifutónál eledelre várva, az emberek pedig tolakodtak értük. Később a gondozók próbálták odacsalni a zsiráfokat, de nem sok sikerrel. Mi is hamar meguntuk, hogy várjunk rájuk.

Ezt követően a nem messze található Bomas of Kenya következett. Számomra sokkal szimpatikusabbnak tűnt, mint az író háza, amit a legtöbb egynapos program tartalmaz. A Bomas of Kenya egy összetett komplexum, része egy hatalmas skanzen falu, ahol megnézhetjük miként éltek az afrikai törzsek a különböző időkben. Ezután mi elköltöttünk itt egy ebédet, a fő attrakció pedig a 1,5 órás kenyai zenés törzsi táncbemutató. Féltem tőle, miként viseli majd a két pici ezt a hosszú előadást, végül annyira tetszett nekik, hogy mindketten tátott szájjal, egyhelyben ülve nézték végig a műsort. Régen több százan vettek részt ezeken az előadásokon, most azonban a hatalmas előadóterem kongott az ürességtől, talán 30 néző ha lehetett. A múzeumfalu és az étterem is teljesen kihalt, egy amerikai párossal futottunk csak össze az itt töltött idő alatt.

A jegyek a weboldal szerint az idegen állampolgároknak 20$-ba kerülnek. Még jó, hogy rákérdeztünk, fizethetünk e a saját pénzükkel, így nem keveset spóroltunk. Afrikában ugyanis sokhelyen úgy váltják a dollárt, hogy eltolják kettővel a tizedes vesszőt. Vagyis jelen esetben 20 dollár helyett (7000 Ft) 200 KES-t (4400 Ft) fizettünk fejenként. Erősen ajánlott tehát mindent helyi pénzben vagy kártyával fizetni.

Egy másik érdekesség, ami már az első napon feltűnt, miszerint egy útszéli plázába való belépéskor, a Zsiráf center kapujában, de még ezelőtt a táncbemutató előtt is biztonsági kapun kellett áthaladunk és a táskánkat bemutatnunk. 

Ami az árakat illeti, 30 km Uber fuvarért kevesebb, mint 2500 Ft-ot fizettünk, egy főétel az étteremben 1600-2200 Ft volt, üdítőt több helyen is csak literes kiszerelésben adtak, elég borsos áron, ez közel 1500 Ft volt. A Zsiráf center 3300 Ft, a Bomas of Kenya 4400 Ft fejenként. 3 év alatt ingyenes, nagyobb gyerekeknek kedvezményes jegyek vannak. A bevásárlóközpont valamivel olcsóbb, mint itthon, egytálétel ott 700 Ft, banán 200-300 Ft/kg, maracuja 1000 Ft/kg, Pampers pelenka 2500 Ft/28 db, joghurt 150-220 Ft. Az üzemanyag 440-500 Ft.

A nap zárásaként a teraszunkon elfogyasztottuk az előző nap vásárolt helyi mangót, papayát, maracuját. Méltán vetekszik az Ázsiában kóstoltakkal, nem szabad kihagyni. Mindeközben végignéztük egy 7 tagú zsiráf csorda vonulását, szintén az erkélyünkről.